RUS

Гаряча лінія +38 (044)333-79-52

Аналітика

COVID-19: Антикризові рекомендації для МФО (кредитування PDL і INSTALLMENT)

08.05.2020
Виконано: прес-службою СКОРІСТА

Зараз всі заголовки говорять про короновірус і його негативний вплив на всі галузі світу. Команда «Скоріста» постійно проводить моніторинг ситуації і готова поділитися з вами результатами наших спостережень.

У даній статті ми проаналізуємо вплив карантину періоду з 16 березня - 30 квітня на повернення позик в онлайн- і офлайн- МФО по всьому світу і складемо антикризові рекомендації. Основним критерієм оцінки буде показник зворотності оборотного капіталу (recovery rate) для первинних і повторних позичальників. Ми розглянемо показники для позик типу PDL (короткі позики до 31 дня на невеликі суми) і INSTALLMENT (довгі позики до року на суму понад 30 000 гривень за місячним поколінням з віком по місяцю з початку 2020 року.

Прострочення в даний момент для нас не є показовою, оскільки нас хвилюють грошові надходження для збереження бізнесу. Позичальники можуть бути сумлінними і відповідати на телефонні дзвінки, обіцяючи повернути позику, як тільки вийдуть з карантину.

ОФЛАЙН-МФО

Найбільше постраждали офлайн-МФО. Багато зупинили видавати кредити, а деякі прийняли рішення закрити бізнес зовсім, а ті, хто залишився працювати, скоротили видачу вдвічі. Повернення оборотного капіталу спостерігається у офлайн-МФО з самого початку карантину. "Лідерами" залишаються первинні позичальники PDL позик.

 

Первинні позичальники офлайн-МФО

1.1. PDL первинні позичальники офлайн-МФО

- У зв'язку з обмежувальними заходами збирання в березні значно знизилася. (Таблиця 1). Багато позичальників втратили роботу, стабільний заробіток і не поспішають погашати позику.

Таблиця 1 Повернення оборотного капіталу PDL Первинні позичальники офлайн-МФОТаблиця 1 Повернення оборотного капіталу PDL Первинні позичальники офлайн-МФО

1.2. Installment первинні позичальники офлайн-МФО

- У березні, так само, спостерігається значне зниження зворотності. (Таблиця 2).

Таблиця 2 Повернення оборотного капіталу Installment Первинні позичальники офлайн-МФО Таблиця 2 Повернення оборотного капіталу Installment Первинні позичальники офлайн-МФО

Повторні позичальники офлайн-МФО

1.3. PDL повторні позичальники офлайн-МФО

- Аналогічно з первинними позичальниками PDL позик, повернення оборотного капіталу значно знизився в березні на першому поколінні. (Таблиця 3).

Таблиця 3 Повернення оборотного капіталу PDL Повторні позичальники офлайн-МФО Таблиця 3 Повернення оборотного капіталу PDL Повторні позичальники офлайн-МФО

1.4. Installment повторні позичальники офлайн-МФО

- Швидкість повернення оборотного капіталу в межах норми (Таблиця 4), тенденція до зниження є, але слабка.

Таблиця 4 Повернення оборотного капіталу Installment Повторні позичальники офлайн-МФО Таблиця 4 Повернення оборотного капіталу Installment Повторні позичальники офлайн-МФО

ОНЛАЙН-МФО

Настав золотий час онлайн-МФО щодо попиту на їхні послуги і сервіси. Більшість онлайн-МФО наростило видачу, посиливши верифікацію і знизивши суму і термін позики. Також зниження повернення в онлайн-МФО набирає силу. Багато МФО просять впровадити стоп-правила, засновані не на статистиці, а на логіці і власному світогляді.

 

Первинні позичальники онлайн-МФО

1.5. PDL первинні позичальники онлайн-МФО

- Повернення почало знижуватися з березня. (Таблиця 5).

Таблиця 5 Повернення оборотного капіталу PDL Первинні позичальники онлайн-МФО Таблиця 5 Повернення оборотного капіталу PDL Первинні позичальники онлайн-МФО

1.6. Installment первинні позичальники онлайн-МФО

- У довгих позик, як і у коротких, швидкість повернення оборотного капіталу сповільнилася з 17 лютого. Але позики, видані в квітні, можуть стабілізувати нам збір (Таблиця 6).

Таблиця 6 Повернення оборотного капіталу Installment Первинні позичальники онлайн-МФО Таблиця 6 Повернення оборотного капіталу Installment Первинні позичальники он-лайн-МФО

Повторні позичальники онлайн-МФО

1.7. PDL повторні позичальники онлайн-МФО

- Спостерігається зниження зворотності, показники нижче еталонних величин. (Таблиця 7).

Таблиця 7 Повернення оборотного капіталу PDL Повторні позичальники онлайн-МФО Таблиця 7 Повернення оборотного капіталу PDL Повторні позичальники онлайн-МФО

1.8. Installment повторні позичальники онлайн-МФО

- Швидкість повернення оборотного капіталу знижується на незначні величини. Але по «молодим» поколінням спостерігається вирівнювання показників (Таблиця 8).

Таблиця 8 Повернення оборотного капіталу Installment Повторні позичальники онлайн-МФО Таблиця 8 Повернення оборотного капіталу Installment Повторні позичальники он-лайн-МФО

 

 

Висновки і антикризові рекомендації

Тенденція погіршення ситуації зберігається за позиками, виданими в період з 17 лютого по квітень.

Умовно, цей період можна назвати втраченим поколінням, йде значне уповільнення збору ОК.

Первинні позичальники не конвертуються в повторні, а повторні йдуть в дефолт, зважаючи на неоплату. Портфель скоротився на 15-20%, тому, було дуже важливо не скорочувати видачу за кількістю позик, а посилювати верифікацію і коллекшен.

Позики, видані після 06.04 дають надію, що падіння збору зупиниться і ситуація стабілізується.

Загальні антикризові рекомендації для офлайн-МФО

1. Ні в якому разі не закривати офіси, якщо хочете вижити! Офіси банків працюють. Нехай буде менше співробітників, але офіс повинен працювати. Забезпечте своїх співробітників всім необхідним для захисту проти вірусу. Розумію, що це не просте рішення.

2. Звертайте увагу на ПДН. Намагайтеся не видавати позик людям, у кого ПДН більше 0,63%

3. Не видавайте позики працівникам громадського харчування, готельного бізнесу, туризму, спорт-клубів, доглядальницям, продавцям магазинів одягу та побутової техніки. Нехай мене пробачать співгромадяни, які працюють в цих галузях, але у компаній з цих галузей дуже маленький запас міцності, вони не зможуть виплатити зарплату співробітникам, більшість вже звільняє або відправляє в неоплачувану відпустку.

4. Кредити для лікарів, медсестер, косметологів, масажистів, майстрів нігтьового дизайну і вій, перукарів і майстрів по епіляції. Ця категорія професій мобільна і завжди актуальна. При андеррайтингу та верифікації запитуйте фотографії з місця роботи. У всіх цих фахівців вони є.

5. Намагайтеся налагодити онлайн-погашення позик.

Загальні антикризові рекомендації для онлайн-МФО

1. Ні в якому разі не скорочувати видачу за кількістю позик, бо через місяць вам доведеться починати все з початку.

2. Посилювати коллекшен і верифікацію – це важливо!

3. Переглянути список професій позичальників для видачі.

4. Зробити двоступеневу оцінку позичальників. Це допоможе скоротити витрати на кредитні історії на 20-30%.

5. Скоротити суму позики і термін, це дає можливість прискорити оборотність капіталу і скоротити видачу по грошовому обсягу.


Якщо у Вас виникли питання або ви хочете обговорити вище сказане, чекаю Ваших дзвінків, електронних листів або повідомлень в Telegram. З радістю готова поділитися інформацією.

З повагою Дубова Карина
Виконавчий директор ТОВ «Скоріста» Україна